Persian Section
صفحه اصلی | عکاسان | نقاشان | طراحان | مجسمه سازان | کاريکاتوريست‌ها | 100 نظرآخر | پيوندها | عضويت | هنرمندان ميهمان
لینکده عکاسی| ارسال مقالات و نظرات | صفحه در دیگر سایت ها
ü در همين زمينه:
» نمايشگاه آثار حجمی ونیز مروری بر آثار خوشنويسي با گرايش‌هاي نو

ü گزيده‌ی مطالب
» نامه ای از هنری ماتیس Henri Matisse به یک دوست ؛ ترجمه سیاوش روشندل
» " تصویرسازی تئوری‌ها " ؛ مدرسه، هنر را خشک می‌کند
» جایگاه هنر عکاسی، تشکیل انجمن فراگیر و برگزاری اکسپو عکس در گفتگو با معاون هنری وزیر ارشاد
» "هنريك توماشفسكی" Tomaszewski طراحی که هر ضربه قلمش یک هایکو بود
» فتوامپرسيونيسم در هنر عكاسي ديجيتال ِ پل السون (Paul Elson)
» پرتره‌هایی از آلزایمر؛ نقاشي‌هایی‌ از Utermohlen هنرمند مبتلا به آلزايمر
» هنر و مالیخولیا ؛ نوشته‌ی آزاده طاهایی پیرامون نمایشگاه مالیخولیا در پاریس
» يادداشتي درباره‌ی پرتره‌های فريدا كالو " Frida Kahlo " نقاش نامدار مکزيکی

ü گالری‌های جديد


 kargah

Powered By:
Gardoon Web Solutions
MovableType
بازگشت به صفحه اول
  میراث‌داری گذشتگان؛درحاشیه‌ی نمایشگاه استاد یدالله کابلی و دیگر هنرمندان
پنجشنبه، 31 شهریورماه 1384

خوشنویسیاستاد "یدالله کابلي " به همراه هنرمندانی چون: پروانه انصار، اکبرحشمتی ، مهدی حسین پور ، روح الله دلخانی ، مریم زمانی ، راضیه سپهر ،زهره شاهسون، مژگان شریف نیا، لیلا شاپوریان، افتخارسادات صوفباف، سید علی علوی ، شهربانو نجفی، فیروزه ناظری، شیوا ناظم زاده، وریا هاشمی، مهدی خمسه و فرحناز یکتا آثار خود را در نگارخانه‌ی" آثار" به نمایش گذاشته‌اند. این نمایشگاه تا ششم مهرماه دایراست.
آدرس نگارخانه : خیابان انقلاب، مقابل دانشگاه تهران ، خیابان فخررازی ، پلاک 136
ساعت بازدید: 4.5 تا 7 بعد از ظهر


در حاشیه این نمایشگاه خبرگزاری مهر با مهدی خمسه که در این نمایشگاه شرکت دارد گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.


مهدی خمسه می‌گوید: در هنر خوشنویسی باید میراث‌دار گذشتگانمان باشیم. وی دلیل برگزاری محدود نمایشگاه‌های خوشنویسی را تخصصی بودن آن می‌داند و اضافه می‌کند:
درست است که نمایشگاه های خوشنویسی در قیاس با نمایشگاه‌های نقاشی از اقبال کمتری برخوردار می‌شوند ، اما به این مسئله دقت داشته باشید که در خوشنویسی ، هنرمند نمی تواند از جذابیت های جانبی مثل رنگ و چیزهای دیگر استفاده کند . همین‌طور ، مخاطبی که به دیدن یک نمایشگاه خوشنویسی می‌آید ، باید با این مقوله‌ی تخصصی آشنایی داشته باشد تا بتواند به خوبی با آثار ارتباط برقرارکند.
این هنرمند در خصوص نمایشگاه برگزار شده به همراه استاد " یدالله کابلی خوانساری " می‌گوید:


درآمد به‌دست آمده از برگزاری این نمایشگاه که با بازگشایی مدارس نیز هم‌زمان شده است، تماما صرف ساختن مدارسی در نقاط محروم کشور می‌شود. از طرفی ، حضور استاد بزرگ خوشنویسی " یدالله کابلی " نیز به جذابیت این نمایشگاه افزوده است. همان طور که می‌دانید ، استاد " کابلی " از استادان بزرگ خوشنویسی است که تمام هنرمندان صاحب اثر دراین نمایشگاه ، زمانی شاگرد وی بوده اند و درمحضر این استاد به فراگیری فنون خوشنویسی پرداخته اند . هنرمندانی که شما درجریان برگزاری این نمایشگاه می بیینید ، شاگردان استاد " کابلی " هستند که تصمیم به برگزاری یک نمایشگاه خوشنویسی گرفته‌اند .


" خمسه " در پاسخ به این پرسش خبرنگار تجسمی "مهر" که انجمن خوشنویسان ایران ، چقدر متولی و پشتیبان نمایشگاه هایی از این دست هست تصریح می‌کند: انجمن خوشنویسان یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌ها در ایران است . این انجمن از نادرترین انجمن هایی است که اعضایش انسجام دارند. از سویی انجمن خوشنویسان درتعلیم و تربیت هنرمندان نیز نقش به سزایی دارد و دراین میان بهتر است که این انجمن متولی برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باشد .


وی معتقد است : هنرخوشنویسی هنری است که خیلی دیرتر نسبت به هنرهای دیگر ، به روز می‌شود . این هنر اساسا مبتنی بر سنت است و جنبه‌ی زیبایی‌اش نیز درسنتی بودن آن نهفته است . اگر می‌خواهیم که خوشنویسی نابی داشته باشیم ، باید این سنت را حفظ کرده و میراث دار گذشتگانمان باشیم تا بتوانیم این هنر را پررنگ تر کنیم .


" خمسه " درباره‌ی آثارخود می‌گوید : چون تخصص اصلی من خط درشت است ، به زیبایی‌سازی این خط در این نمایشگاه گروهی پرداخته‌ام . با توجه به این که ما در عصر سرعت قرارداریم و دیگر کسی کتابت را در درازمدت نمی خواند ، تصمیم گرفتم تا با دردست داشتن حداقل زمان ، یک اثر مختصر و جذاب ارائه دهم و مفهوم را به مخاطب منتقل کنم.


" مهدی خمسه " در سال 1349 به دنیا آمده است . وی فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشکده هنرهای زیبای تهران است و مدت پانزده سال است که در محضر استاد" یدالله کابلی خوانساری " به فراگیری خوشنویسی پرداخته است. شرکت در گالری موزه رضا عباسی ، دوسالانه خوشنویسی جهان اسلام و انجمن خوشنویسان از فعالیت های این هنرمند درطی این سال‌ها به شمار میرود.


 
بازگشت به صفحه اول
 
هرگونه استفاده از مطالب و آثار ارائه شده در کارگاه با اجازه ی صاحب اثرمجاز است. سایت ها با ذکر مأخذ ولینک می توانند از مطالب استفاده کنند.
© Kargah.com 2000-2006 - All rights reserved.